Kenevir ve Gübre Hakkında Herşey

Tüm bitkiler yasamak icin besin maddelerine ihtiyac duyar. Kenevir bitkisi mineral olmayan oksijen,karbon ve hidrojen gibi besinleri hava ve sudan alir. Gübre ve cesitli vitaminler ile kenevir bitkimizi maksimum potansiyeline ulasmasina yardimci oluruz. Bu yazimda detaylica Gübre konusunu isleyecegim.


Kenevir bitkimiz genel olarak mineral besinlerini Topraktan veya sudan alir.

ve biz bunu 3 Kategoriye ayiririz.

 1. Makro Besinler
 2. Ikincil Besinler
 3. Eser Elementler ( Mikronütrient)

Bununla birlikte bu  besinler “kati” ve “gaz” olarak ikiye ayrilir.

Gaz olan besinler :

 • Azot (N)
 • Fosfor (P)
 • Potasyum (K)
 • Magnezyum (Mg)
 • Cinki (Zn)

Gaz besinler gerektiginde bitkinin diger bölümlerine ulasabilir. Bu sekilde, eski yapraklardaki biriken azotun genc yapraklara kaydigi ve yetersizlik problemlerini düzelttigi olasidir. Sonuc olarak bu besinlerin yetersizlik semptomlari ilk olarak eski ve alt yapraklarda görülür.

Kati olan besinler :

 • Kalsiyum (Ca)
 • Bor (B)
 • Klor (Cl)
 • Kobalt (CO)
 • Bakir (Cu)
 • Manganez (Mn)
 • Silikon (Si)
 • Demir (Fe)
 • Molibden (Mb)
 • Kükürt (S)

Kati besinler bitkinin eski yapraklarinda kalir ve diger bölümlerine tasinamaz.

Bu nedenle bu besin maddelerinin eksiklik semptomlari ilk önce yeni yapraklarda kendini belli eder.

Esrar bitkileri özellikle gelismeleri icin Azot (N)  Fosfor (P) ve Potasyum (K) gibi makro besin maddelerine ihtiyac duyar. Bu 3 elementi iceren gübreler N-P-K gübresi olarak adlandirilir.  Gübrelerin siselerinde genellikle, ilgili besinlerin % orani yazar.  N-P-K besinleri Kenevir yetistirirken mutlaka olmasi gereken besinlerdir. Bu besinler sayesinde kenevir güclü bir sekilde büyür.

Magnezyum, Kükürt ve Kalsiyum ikincil besinler olarak bilinir ve Esrar bitkisi yetistirilirken büyük miktarda kullanilir. Yapay isik altinda hizla büyüyen kenevir bitkileri cok daha fazla besin isler. Bu nedenle profesyonel yetistiriciler söz konusu gübre oldugunda en iyisini tercih ederler.

Önemli : Magnezyum, Kalsiyum ve Sülfür yüksek miktarda “su” da bulunabilir. Ek besinleri uygularken bu dikkate alinmalidir.

Gübre kullaniminda bunlar dikkat edilmelidir

 • Gübre imalatcisinin talimatlarina uygun kullanin. Belirtilenden daha fazla gübre kullaniminda bitkiler zarar görür. Fazla herzaman iyi degildir
 • Esrar bitkisi büyüme evresinde yüksek miktarda Azot (N) ve orta seviyede Fosfor ile Potasyum ihtiyac duyar.
 • Ciceklenme evresinde bitki yüksek bir Fosfor seviyesine ihtiyac duyar
 • Bütün gübre üreticileri gübreyle birlikte büyüme evresi ve ciceklenme evresi icin ayri planlari verir. Bu plan dogrultusunda bitkinizin suyuna gübre ilave edilir.

Ne zaman gübre verilir?

Tohumlarimizi islak mendil yada farkli bir method ile catlattik, topraga ektik.

Ancak fidanimiz ilk yapragini gösterdikten 2 hafta sonra gübre verebiliriz bitkimize.

Bunun sebebi “fidan” bir bitkinin henüz yeterince güclü olmamasidir ve gübrede ki besinleri,vitaminleri isleyemez olusumudur. Yeni ekilen bir fidana gübre verildiginde, yanma,büyümede gerileme ve en kötü fidanlarin ölümüne sebep olabilir.

Ne zaman gübre vermeyi keseriz ?

Hasat zamanindan 2 hafta önce bitkilerinizi flushlayabilirsiniz. Bu islemden sonra artik bitkinize gübre vermiyorsunuz. Bitkilerinizin yapraklarinda sararma olusacaktir. Korkmayin, bu ciceklenmenin yavas yavas sonuna gelmis oldugunuzun göstergesidir.

Gübre ve pH degeri

pH degeri bir maddenin asidetesini gösterir. pH ölcer cihazlarla suyumuzun asidik ve alkalin degerini ölceriz. Toprakta yetistirilen Kenevir bitkisinin normal pH degeri 6,2 ila 6,5 arasidir.

Bu rakamdan düsük veya fazla oldugunda bitki gübreyi en iyi sekilde ememez ve iyi gelismez.

Bunun icin pH degeri herseyden cok önemlidir.

Dogal ürünler ile Gübre Yapimi

Bircok kenevir gübresi markasi ne yazik ki Türkiyede satilmamaktadir. Satilan gübreler ise oldukca pahallidir. Kenevir bitkisi yetistirmeye yeni baslayan biri icin gübreye para vermek sikintili olabiliyor. Fakat para vermeden  dogal ürünlerle de kenevir bitkimize gereken mineralleri ve vitaminleri verebiliriz. Bu yöntemle verilen gübrelerin kontrolü cok daha zorlasir ve asiri gübrelenme tehlikesi olusabilir. Dikkate alinmalidir.

Filtre Kahve Gübresi

Her insanin evinde kahve olma ihtimali cok yüksek. Olmasa dahil satin almak o kadar zor degil.

Tükettigimiz filtre kahvesi büyük miktarda önemli besin maddeleri icerir. Örnek : Potasyum,Fosfor,Azot. Bununla birlikte hicbir zararli madde icermez.

Bir Kahve icicisi olarak genelde Filtreden kalan kahveyi cöpe atariz. Yada bircogumuz (biz kizlar:) bir miktarini alip yüz maskesi olarak kullaniriz .Yüksek miktarda para harcamak yerine Kahve gübresini uygulamak gayet mantiklidir. Kahve yapraklarda ki renk degisimini engeller, korur.Ayrica kahvenin icindeki azot bitkilerinin büyümesini son derece canlandirir.
Kahvede ki potasyum yüzdesi ayni zamanda esrar bitkilerinin taze yesil reginin daha uzun sürmesini saglar. En son gerekli besin ise fosfordur ve kahvede yeterince vardir. Fosfor esrar bitkisinin metobolizmasini uyarmaya yardimci olur Sonuc olarak köklerin büyümesi ve cicek olusumu tesvik edilir.
Filtreden cikarilan kahve islak ve nemli oldugundan küflenmeye cok müsaittir. Bu sebepten ötürü plastik bir kaba yerlestirilip kurutulmalidir aksi taktirde bitkilerin sagligi üzerinde olumsuz etki yaratir.
Kahve bir süre kurutulduktan sonra bitkinizin topragi ile karistirilir.Tabii ki ne kadar cok bitki yetistirirsen o kadar cok kahveye ihtiyac duyarsin. Bunun icin ese dosta yada en yakin Cafe’ye sorup Kahve atiklarini bedavaya alabilirsiniz.

Isirgan Otu Gübresi

Eminim ki herkesin basina en az bir kere gelmistir . Isirgan otuna yanlislikla dokunmak!. Dokunuldugunda insan vücudunda inanilmaz yanma etkisi yaratan Isirgan otu Kenevir icin cok güzel bir gübre secimidir. Bu gübreyi yapabilmek icin en azindan bir 50 Litrelik büyük bir bidona sahip olmaniz gerekmektedir.

Bidonu isirgan otu ile doldurmaniz gerekmektedir. Kücültmenize kesmenize gerek kalmiyor. Kopardiginiz sekilde doldurabilirsiniz.ve üzerine  su ile doldurmalisiniz. Suyun pH degerinin dogru oldugundan emin olun. Imkaniniz varsa yagmur suyu kullanin. Yagmur suyun pH degeri idealdir. Tabii normal cesme suyuda kullanabilirsiniz yeterki pH degerini dengede tutun.

Son olarak bidonunuzun kapagini kapatin ve günesin altinda bekletip 2 günde bir acip karistirin.

Yaklasik 10 ile 14 gün arasinda gübre hazir olmus olur. Gübrenin hazir olup olmadigini asiri yogun kokudan ve katilasmasindan anliyorsunuz. Cok yogun kötü bir kokusu vardir. Dikkat !

Hazirladiginiz gübreyi kaba bitki kalintilardan ayirmaniz / filtrelemeniz gerekiyor. Bunu yaptiktan sonra su ile seyreltiyorsunuz gübrenizi. Genc bitkiler icin 1:10 oraninda bir karistirma idealdir.

Kenevir gübresi Idrar

Kenevirin gelismesi icin Azot’a ihtiyac duydugunu artik hepimiz biliyoruz. Insan idrari yüksek miktarda Azot icermektedir ve bu sayede bircok kaynak insan idrarini kenevir gübresi icin ideal görür.

Tabii ki de idrarinizi bitkinizin direk üzerine veya dogrudan topraga verilerek yapilmaz bu islem.

Idrar gübresi dogal bir bitki gübresiyle birlikte galon basina (3,8 Litre) suyla karistirilarak yapilir.

Bu islem yapilmadan sadece Idrar gübresi verilirse zehirli amonyak üretimi olusur. Dikkat edilmelidir. Pek tercih edilmeyen bir yöntemdir ama bilmenizde fayda var diyip listeye ekledim 🙂

Yumurta Kabugu Gübresi

Bu gübre tek basina yetersiz kalicaktir. Ancak bitkinize Kalsiyum destegi icin yumurta kabuklari kullanabilirsiniz. Bunun icin yumurta kabuklarini uygun bir kap icerisinde dövüyorsunuz ve toz haline getiriyorsunuz. Bu islemden sonra toz kabuklariniza su ilave ediyorsunuz ve 1-2 hafta boyunca bekletiriyorsunuz. Mümkün oldukca yagmur suyu kullanin cünkü cesme suyunda fazlasiyla kirec vardir ve bu güreyle birlikte kullandiginda bor gibi maddelerin islenmesine engel olacaktir.

Gübreden cok  yapraklarda olusan bitler icin dogal bir ilactir. Bu kürü bitlerin bulundugu yapraklara spreyleyebilirsiniz.

Gübre Markasi Secimi

En cok aldigim sorulardan birtaneside “hangi gübreyi kullanmam gerek?”

Öncelikle nasil cikolata almak istedigimizde yüzlerce marka ile karsilasiyorsak gübre icinde ayni sey gecerlidir. Gübre secmeden önce, indoor mu outdoor mu, toprakda mi coco’mu yoksa hydro mu yetistirceksiniz bu bilgiler önemlidir ve kendinize sormaniz gerekmektedir. Bununla birlikte dogal Bio gübreleri mi tercih edersiniz yoksa kimyasal gübrede kullanabilirmisiniz. Bu sorularin cevaplariyla  listeyi daha kücültüp bircok markayi elemis olucaksiniz.

Kenevir dünyasinda en cok bilindik olan markalarin isimlerin listesi asagidadir.

Listeden arastirip size ve bütcenize uygun olan gübreleri inceleyebilirisiniz.

 • Hesi
 • General Hydroponics
 • BioBizz
 • CANNA
 • Bloom
 • Advanced Nutrients
 • Roots Organic Buddha Grow
 • FoxFarm
 • Botanicare Kind Base
 • Humboldts Secret Base
 • Blue Planet Nutrients
 • Cutting Edge Solutions
 • Growth Science Nutrients

Bu yazim hakkinda fikirlerinizi veya sorularinizi “yorum” kismindan yazabilirisiniz.

Kenevire yakin sigaraya uzak kalin .

Sevgilerle

Ilgili Video: https://www.youtube.com/watch?v=OTJdTnhESrc

Kenevir ve Gübre Hakkında Herşey” için 54 yorum

 • 12/03/2018 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  selam otçulhatun
  fransada yaşıyorum. 15 yıldan beri kullanıyorum. 2 sene öncesine kadar türkiyede yaşıyordum. ne çtiğimi bilmek adına ve sokakla muhatap olmamak adına evde yetiştirme yapıcam. şu anda elimde 4 tane tohumum var. pineapple chunk, critical kush, disel haze, rqs amnesiol xog. kabin set almayı düşünüyorum. internette baktım kafam çok karıştı. özellikle topraklı mı topraksız mı yapayım karar veremedim. daha ince balkonda ve banyoda olmak üzere yetiştirmişliğim var. şu anki evim çok büyük değil. o yüzden minimal bir şey olsun istiyorum. bu konuda kabin ve sistem önerin var mı?

  Yanıtla
  • 13/03/2018 tarihinde, saat 16:03
   Permalink

   Merhabalar, toprakta deneyimin varsa toprakla devam et derim. Hydro veya coco cok farkli ihtiyaclar isteyen yöntemlerdir.
   Zorlayabilir. Yetistirmek icinse kabinler mevcut satin alabilir yada kendin insaa edebilirsin. 2-3 saksilik icin 80x80x160 ölcüde bir GrowBox Idealdir.

   Yanıtla
   • 14/03/2018 tarihinde, saat 10:51
    Permalink

    kabin içi led ve carbon filter ve havalandırma için sessiz çalışan bir önerin setin var mı?

    Yanıtla
 • 16/03/2018 tarihinde, saat 04:52
  Permalink

  Otçulhatun evde akvaryumum var ve akvaryumdan çektiğim su ile sulasam sonuçta doğal nitratli su ph degeride 6.3 civarında hatta içine filtre kahve telvesi katmayı düşünüyorum sence nasıl olur teşekkürler.

  Yanıtla
  • 16/03/2018 tarihinde, saat 10:19
   Permalink

   Akvaryum suyunu genelde önermezler cünkü beraberinde baska sorunlari getirir. Akvaryum suyu ile ugrasacagina pH düsürücü veya yükseltici al diye öneride bulunabilirim.

   Yanıtla
   • 16/03/2018 tarihinde, saat 10:44
    Permalink

    Ph düşürmek için zaten limon iş görüyor peki kahve telvesini suya karıştırarak vermede bir sıkıntı olur mu ?

    Yanıtla
    • 16/03/2018 tarihinde, saat 11:45
     Permalink

     Kahve Telvesi gübresinin pH degerine etkisi yoktur. Sorun olmaz

     Yanıtla
 • 25/03/2018 tarihinde, saat 16:11
  Permalink

  internetten tohum siparişi vermek istiyorum isteyenler varsa birlikte alıp maliyeti düşürebiliriz

  Yanıtla
  • 09/04/2018 tarihinde, saat 09:29
   Permalink

   Selamlar kardeşim bende sipariş vermek istiyorum haberleşebiliriz

   Yanıtla
  • 20/05/2018 tarihinde, saat 01:50
   Permalink

   Selam kardeşim benimle irtibata geçebilir misin tohum almak istiyorum bende

   Yanıtla
  • 20/05/2018 tarihinde, saat 01:52
   Permalink

   Meraba dostum bende sipariş vermek istiyorum bana ulaşır mısın

   Yanıtla
  • 28/10/2018 tarihinde, saat 21:21
   Permalink

   Selam kardeşim ankaradayım banada tohum lazım

   Yanıtla
 • 25/03/2018 tarihinde, saat 22:27
  Permalink

  Toprak hidro ve coco arasındaki fark nedir ve yeni başlayanlar için hangisini tavsiye edersin indoor drobbox içinde

  Yanıtla
  • 26/03/2018 tarihinde, saat 13:19
   Permalink

   Mail üzerinden de ulasmissiniz. Burayada ayni cevabi yaziyorum . Tohumla alakasi yoktur. Yetistirme türüyle alakalidir. Hydro yetistiriyorsan Hydro gübre alirsin. toprakta yetistiriyorsan toprak, coco taslarinda yetistiriyorsan coco gübresi alirsin.

   Yanıtla
 • 02/04/2018 tarihinde, saat 00:27
  Permalink

  İyi akşamlar koku sorunu için karbon filtre öneriniz varmı nerden bulabilirm birde tnt compex gübre kullanıyorum filtre kahve gübresi ve ısırgan otu gübresi kullanmam gerekebilirmi yada kullandam birşey olurmu ?

  Yanıtla
  • 02/04/2018 tarihinde, saat 11:12
   Permalink

   Aktif karbon filtre diye arattiginizda bircok sonuc bulucaksiniz. bütcenize uygun olanini secebilirsiniz.
   Tnt Complex tek basina yetersiz bir gübredir,ayni sekilde tek basina kahve gübresi kullanmakta yetersiz kalicaktir.
   Set halinde satilan gübreler var, onlari kullanmanizi öneririm.

   Yanıtla
   • 02/04/2018 tarihinde, saat 19:46
    Permalink

    Gübre için marka önerisi verebilirmisiniz rica etsem ?

    Yanıtla
    • 02/04/2018 tarihinde, saat 21:04
     Permalink

     Yorum biraktigin yazida var gübre markalari.

     Yanıtla
 • 02/04/2018 tarihinde, saat 13:38
  Permalink

  Biraz araştırma yaptım discus balığının suyunu vermekte bir sakınca yokmuş hatta iyi geliyormuş fakat aklıma birşey takıldı demir tozu kullanıyorlarmış bende toprağına demir tozu karıştırmayı düşünüyorum bir zararı olur mu ?

  Yanıtla
  • 02/04/2018 tarihinde, saat 21:03
   Permalink

   Hic yapani görmedim duymadim. Sen ilk olursun. Demir tozunu ne icin karistiricaksiniz ? Bitkinin ihtiyac duydugu ana besinler azot,fosfor ve potasyumdur.

   Yanıtla
 • 09/04/2018 tarihinde, saat 16:12
  Permalink

  verdiğiniz markalar arasında biraz araştırma yaptım ama fiyat farkları oldukça yüksek çok amatör biri için hangi markanın gübrelerini almayalıyım veya en basitinden bi gübre seti var ise onu paylaşırmısınız teşekkürler.

  Yanıtla
  • 09/04/2018 tarihinde, saat 20:30
   Permalink

   alacagin gübreyi uzun süre kullanabilisin. Tek seferlik degildir.Ucuzdan öte iyi gübre almani öneririm.Iyi gübrelerde ne yazik ki biraz pahalli. Iyi bir hasat elde etmek istiyorsan biraz bekleyip parani biriktirip gübre alabilirsin.Onun haricinde ev usulü gübreler var ama tek basina yetersizdir.

   Yanıtla
 • 18/04/2018 tarihinde, saat 22:29
  Permalink

  -başlangıç için hidroponik kesinlikle önermiyor musunuz?
  -fast autoper. tohumum var onunla başlamak istiyorum.
  -diy karbon filtre videoları var, kendimiz yapsak faydası olur mu?
  -veya filtre yerine koku gidericiler var önerir misiniz?
  -led için yazdıklarınızı okudum, paraya kıyın adam gibi bişey alın diyosunuz ama imkanım olmadı almaya 100 watt beyaz led buldum onunla yapsam hiç faydası olmaz mı?
  teşekkürler…

  Yanıtla
  • 20/04/2018 tarihinde, saat 11:03
   Permalink

   Becerine bagli , ben sahsen yeni baslayan birine Hidro önermem.
   Karbon Filtre kokuyu tamamen yok eder, koku giderici diger ürünlerle tecrübem yoktur fakat Karbon Filtre isinde oldukca iyidir.
   Beyaz Ledler sadece büyüme icin isine yarayacaktir. ciceklenme evresi icin kelvin araligi degisir ve kirmizimsi ledlere ihtiyac duyulur.

   Yanıtla
 • 19/04/2018 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  Selamlar otcul hatun out door icinde bu gubreleme secenekleri aynimidir?

  Yanıtla
 • 20/04/2018 tarihinde, saat 15:16
  Permalink

  kahve telvesi kullanırken bir ölçümüz varmı ? Yoksa bitki ve kök çevresine göz kararı mı koyalım? birde bio-bizz micro-bloom-grow gübreler yeterli olur mu ? türkiyede diğer markaların temini oldukça zor.

  Yanıtla
 • 22/04/2018 tarihinde, saat 23:18
  Permalink

  Otcul Hatun Ben tarih yaptım kendimce Fikrini alabilirmiyim?

  2 yemek kaşığı tük kahvesi
  3 yemek kaşığı keçiboynuzu tozu
  3 tane muz kabuğu
  4 tane yumurta kabuğu
  Yarım elma
  1 küçük soğan
  Yarım çay bardağı üzüm pekmezi
  3 yemek kaşığı kara dut pekmezi
  1-2 tatlı kaşığı tarçın
  1-2 yemek kaşığı ısırgan kurusu

  Yanıtla
  • 22/04/2018 tarihinde, saat 23:19
   Permalink

   3 lt suyla beraber şişede duruyor Blanderdan geçirdim

   Yanıtla
   • 23/04/2018 tarihinde, saat 13:22
    Permalink

    2 yemek kaşığı toz jelatinde ekledim azoy oranı %16 mış

    Ayrıca kahve jelatinle bir gübre yaptım ona nedersin ?

    Yanıtla
 • 26/04/2018 tarihinde, saat 13:24
  Permalink

  Toz jelatin(Azot % 16) ve kahve için ne dersin Gübreye ?

  Yanıtla
 • 03/05/2018 tarihinde, saat 21:08
  Permalink

  Otçul hatun merhaba,
  Gübreli suyu her sulamada mı vereceğiz?

  Yanıtla
  • 05/05/2018 tarihinde, saat 12:42
   Permalink

   Bitkin suya ihtiyac duydugunda bitkini gübreli su ile sulayacaksin.

   Yanıtla
 • 08/05/2018 tarihinde, saat 01:47
  Permalink

  Selamlar . Bio bizz urunlerini kullaniyorum .simdi organik yarasa gubresi aldim , sizce yarasa gubresini diger gubrelerle karistiripmi vereyim? Yoksa yarasa ayri mi vereyim? (Outdoor)

  Yanıtla
 • 14/05/2018 tarihinde, saat 23:52
  Permalink

  Merhaba
  Ben yarasa gubresi kullanmak istiyorum .
  Kullanim ve dozu nasil olmalidir?
  Ayrica hem sivi hemde kati olani var.
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 • 22/05/2018 tarihinde, saat 13:13
  Permalink

  Filtre yerine türk kahvesi telvesi de iş görür mü?
  Tişikkirlir 🙂

  Yanıtla
  • 22/05/2018 tarihinde, saat 15:23
   Permalink

   Maalesef bir bilgim yok. riske girme filtre kahve yap 🙂

   Yanıtla
 • 23/05/2018 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  solucan gübresi ve çay artıkları için de deneyiminizi paylaşır mısınız sayın hatun

  Yanıtla
 • 11/06/2018 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  Merhaba hatun…
  Solucan gübresi için ne diyorsun? Gelişme dönemi için 15-30-15 NPK gübre kullandım. Fakat çiçeklenme dönemi için kararsızım ve solucan gübresi deneyeceğim. Sence faydalı olur mu? Verimi arttırır mı hasat için?

  Yanıtla
 • 27/06/2018 tarihinde, saat 14:46
  Permalink

  Merhaba bitkim balkonda ve saksıda yapraklarının altında küçük böcekler var bunları neyle engelleyebilirim araştırmama göre yaprak biti gibi duruyor çözüm nedir

  Yanıtla
  • 27/06/2018 tarihinde, saat 22:44
   Permalink

   Bitki ilaclari vardir bu cesit böceklenmelere karsi korur. Ilaci sadece yapraklara sikip kurtulabilirsiniz bu durumdan.

   Yanıtla
 • 27/06/2018 tarihinde, saat 17:48
  Permalink

  Merhaba! Birkaç outdoor ağacım var. Saksıda toprakta yetişiyorlar. Ekmeden önce toprağı eski koyun gübresi ile karıştırdım. Şimdilik herşey yolunda görünüyor. Biryerden elime bir şişe kadar sıvı gübre geçti. Koyun gubresi ile bir problem yaratır mı? Ve dozunu nasıl ayarlarım? (Örneğin; 5lt suya ne kadar karıştırmam gerekiyor?) Yanıtlarsanız memnun olurum.

  Yanıtla
  • 27/06/2018 tarihinde, saat 22:44
   Permalink

   Koyun gübresini ilk defa duydum herhangi bir bilgim yok maalesef.

   Yanıtla
 • 05/07/2018 tarihinde, saat 17:14
  Permalink

  Slm ben güvercin gübresi uyguluyorum suyla inceltip ara ara veriyorum yeterli olurmu acaba

  Yanıtla
 • 16/10/2018 tarihinde, saat 13:09
  Permalink

  Filtre kahve gübresi dediğin senin kahve yaptıktan sonra dibinde kalan tortuyamı diyorsun filtre kahvesi diye

  Yanıtla
  • 16/10/2018 tarihinde, saat 19:47
   Permalink

   Filtre kahvesi Filtre makinesinde yapilan kahveye deniliyor. Kahveler ögütülüp bez torbaya koyulur öyle icilir. Bez torbanin icindeki kahve gübre olarak kullanilabilir

   Yanıtla
 • 16/11/2018 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Mrb. suyun ph değerini düşürmek için akvaryumcularda satılan ph düşürücüleri kullanmamızda bir sakınca varmıdır?

  Yanıtla
  • 16/11/2018 tarihinde, saat 21:53
   Permalink

   Merhabalar, kullanabilirsiniz sakinca yoktur

   Yanıtla
 • 27/04/2019 tarihinde, saat 17:04
  Permalink

  Merhabalar güvercin gübresi önerirmisiniz ? Şuan 35 cm civarındalar .

  Yanıtla
 • 28/04/2019 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  3 defa expo grow fuarında dünyanın en iyi gübresi seçilmiş, organik olan, biotabs markasını koymamışsınız, , üstelik kullanımı da belkide piyasada ki en kolay gübre, sadece tableti topraga gömüyorsun sonrada rutin sulama, mikorizalar hakkında bilgiler paylaşabilirsiniz, onun haricinde plagron, guano gibi solucan,yarasa gübreleri yok, anladığım kadar organik gübrelemeye pek girmiyorsunuz ama tavsiye ederim, özeliikle solucan çayı yapma var, maliyeti çok düşük, hızlı ve etkili, yurt dışında yaygın, çay hazırlamak için makineler bile yapmışlar ama alacagınız bir akvaryum pompası ile rahatça halledebilirsiniz, sizi bu konuda araştırmaya davet ediyorum, bırakın artık kimyasal gübreleri, organiğe dönün artık.Compost tea best ever.

  Yanıtla
 • 06/05/2019 tarihinde, saat 13:48
  Permalink

  merhabalar . bitkinin cinsiyeti ne zaman belli olur .başka bir sorumda bitkin sadece iki yaprağının kenarında ince bir şerit halinde sarama var bunu düzelmek mümkünmü. birde topragı kontrol ettik ve kuru olduğunu tespit ettik nekadar su vermemiz lağzım

  Yanıtla
  • 06/05/2019 tarihinde, saat 17:24
   Permalink

   Cinsiyeti ciceklenmeye girmeden önce belli eder. Bununla ilgili yazim var LINK birakiyorum .
   Sararma pH degerinde sorun veya gübre eksikligi belirtisi olabilir. Kontrol edilmelidir. Sulamayida topragin kudurudukca ver.

   Yanıtla
 • 22/05/2019 tarihinde, saat 22:43
  Permalink

  Tohum alabileceğim güvenli.bir sayfa biliyormusunuz

  Yanıtla
  • 26/05/2019 tarihinde, saat 18:09
   Permalink

   Sponsor siteden sorunsuzca alabilirsiniz

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir